Tarbimislaen

Ilma tagatiseta tarbimislaen internetist.

Picture of UUENDATUD 16. JUUNI 2024
UUENDATUD 16. JUUNI 2024

Kirjutas Christopher Tammet, Xlaen.ee looja.

Tarbimislaen on tagatiseta laen tarbimisvajaduse katmiseks. Tarbimine on isiku vajaduste rahuldamine teenuste ja toodete ostmise teel.

Tarbimislaen on mõeldud asjade või toidu ostmiseks. Enne kui näed, millised on parimad tarbimislaenud, natukene juriidilist juttu tarbimislaenust. Juriidiliselt on tarbimislaen tarbijakrediidilepingu alusel antav laen. Näiteks kiirlaen on samuti tarbimislaen. Samuti ka väikelaen. Sisuliselt kõik laenud internetist, mis on ilma tagatiseta, on tarbimislaenud.

Maakeeli öeldes ja kõnepruugis kasutades on tarbimislaenu nimeks väikelaen. See tähendab, väikses summas, väikse intressiga, tagatiseta laen.

Tarbijakrediidilepingu legaaltermini sätestab võlaõigusseadus. PS! Laias laastus saabki laenulepingute üldnõuded võlaõiguseadusest (VÕS). Mõned teised seadused täpsustavad mõnda asja, aga VÕS on A ja O laenude valdkonnas.

Võlaõigusseaduse kohaselt on tarbijakrediidileping krediidileping, millega oma majandus- või kutsetegevuses tegutsev krediidiandja annab või kohustub andma tarbijale krediiti või laenu.

Maakeeli öeldes, tarbimislaen on klassikaline tagatiseta laen.

Tarbimislaenu summa

Tarbimislaen on vahemikus 50 € - 25 000 €. Muide, pole kindlalt kriteeriumit, mis summas tarbimislaen olema peab, vaid Eestis on väljakujunenud praktika pakkuda tarbimislaenu sellises sumas.

Tarbimislaenu laenuperiood

Tarbimislaenude keskmine laenuperiood on pankade puhul 6 kuud - 5 aastat. Tarbimislaenu pakuvad ka krediidivahendajad (laenuandjad kes pole pangad). Krediidivahendajate laenuperiood on 1 kuu - 5 aastat.

Tarbimislaenu intress

Tarbimislaenu intress on pankade puhul 7% - 25% ja krediidivahendajate puhul 7% - 45%. Kuna tarbimislaen on tagatiseta laen, siis on intress kõrgem kui näiteks eluasemelaenul (kodulaenul).

Sisuliselt on tarbimislaen mõeldud suuremate ühekordsete väljaminekute katmiseks (reis, arstiabi, remont jms) ning kallimate asjade ostmiseks (telefon, televiisor, autorehvid, mööbel jms).

Kellele on tarbimislaen mõeldud?

Tarbimislaenu saavad Eestis nii Eesti kodanikud kui ka alalise elamisloa omanikud. Vanusepiir on laias laastus 18 eluaastat kuni 75 eluaastat. On erandeid, kus mõni laenuandja pakub tarbimislaenu alates 19.; 20.; 21. või alates 22. eluaastast. Vanusepiire konkreetsete laenuandjate puhul saate näha täpsemalt all pool.

Üks kõige tähtsamaid kriteeriume tarbimislaenu saamiseks on see, et Teil ei tohi olla avatud maksehäireid. Kui Teil on olnud maksehäireid, aga Te likvideerisite maksehäire ning maksehäirest on möödunud 6 kuud, siis Teile reeglina antakse laenu. 

Tarbimislaenu taotledes tahetakse teada ka Teie sissetulekut. Mõne laenuandja puhul on konkreetnse sissetuleku nõue (nt. 280 €), mõne laenuandja puhul peab Teil sissetulek lihtsalt olemas olema. 

Tarbimislaenu saab:

Muide, sissetulekuna läheb arvesse töötasu, pension, alimendid, dividendid ja muud sissetulekud. Kui Te olete 75-aastane või vanem, siis tuleb eraldi läbi rääkida laenuandjatega.

Soodsamad tarbimislaenud 2021. aastal on järgmised.

Tarbimislaenud

1. Bigbank: Soodsaim tarbimislaen Eestis

Bigbank on tõenäoliselt Eesti lemmik tarbimislaen, sest Bigbank aitab regulaarselt tuhandeid laenuvõtjaid. Oma olemuselt on Bigbank tarbimislaenudele spetsialiseerunud pank. Pakutakse erinevaid tarbimislaene nagu väikelaen, autolaen, remondilaen jne. 

Pakuvad ühte turu parimat intressi ning paremat intressi kui näiteks suured pangad (Swedbanki tarbimislaen on intressiga al 15% ja LHV tarbimislaen on intressiga al 15,9%).

Loe siit pikemalt Bigbank tarbimislaenu kohta.

2. Erahoius: Soodne tarbimislaen laenuühistust

Erahoius on Tallinna Hoiu-laenuühistu, kasutavad ka nime Hoius24. Mis laene Erahoius pakub? Pakuvad tarbimislaenu, laenude refinantseerimist ja hüpoteeklaenu. Käesolevas kontekstis räägime Erahoiuse tarbimislaenust.

Niisiis, kui soodne on Erahoiuse tarbimislaen ja kas laenata neilt? Esiteks, kui soovite tarbimislaenu (ehk tagatiseta laenu) võtta, siis kindlasti tasub kaaluda hoiu-laenuühistute ja ühisrahastuse tagatiseta laene, sest nii mõnigi kord saab neilt parema intressiga laenu kui pangast.

Näiteks Erahoius pakub tarbimislaenu fikseeritud intressimääraga 9,9%. Võrdluseks Swedbanki tarbimislaen, mis on intressiga 15% ja LHV tarbimislaen, mis on intressiga 15,9%. Seega, Erahoius on üsna madala intressiga tarbimislaen. Võrreldav Bigbanki, TF Banki, Inbanki ja Coop Pangaga. Parema intressiga on ainult SEB Pank (7%).

Loe siit pikemalt Erahoius laenu kohta.

3. Inbank: Tarbimislaenu taotlusele vastus 1-minutiga

Sarnaselt Bigbankile on ka Inbank tarbimislaenudele spetsialiseerunud pank. Intress on hea ning laenutaotlusele saate vastuse 1-minutiga. Inbank pakub tarbimislaenudest väikelaenu, remondilaenu ja autolaenu (Auto24 laen).

Loe siit pikemalt Inbank tarbimislaenu kohta.

4. TF Bank: Tarbimislaenu ennetähtaegne tagastamine tasuta

TF Banki tarbimislaen internetist on sarnane Bigbanki ja Inbanki tarbimislaenudele. Ainuke erinevus TF Banki tarbimislaenu puhul on see, et TF Banki laenu saate ennetähtaegselt tagastada lisakuludeta.

Loe siit pikemalt TF Bank tarbimislaenu kohta.

5. Omaraha: Väiksemas summas soodne tarbimislaen

Omaraha on laenuandja, kes pole pank (krediidivahendaja). Pakuvad soodsa intressiga tarbimislaenu igapäevavajaduste katmiseks. Väljamakseid teevad ka nädalavahetusel (iga 3 tunni tagant). Omaraha hea külg? Minimaalne lepingutasu on 0 € ja maksimaalne 30 €. Seega, küsivad väiksemat lepingutasu, kui teised tarbimislaenu pakkujad.

Loe siit pikemalt Omaraha tarbimislaenu kohta.

6. Coop Pank: Tarbmislaen Coop kauplustest

Coop tarbimislaen on kättesaadav nii internetist kui ka Coop kauplustest. Intressimäär on hea. Coop tarbimislaenu halb külg? Coop laenu pole kõige kergem saada. Nt Bondora, Bigbanki ja Credit24 laene on Teil võimalik kergemini saada.

Loe siit pikemalt Coop tarbimislaenu kohta.

7. Credit24: Kiire tarbimislaen (15 minutiga pangakontol)

Credit24 on suurim tagatiseta laenude väljastaja Eestis. Ka nende tarbimislaen on ilma tagatiseta. Credit24 suurim erinevus teistest laenupakkujatest peitub selles, et nad teevad väljamakseid 3 korda tunnis (kaasa arvatud nädalavahetusel). Seega, laenu saab kõige kiiremini kätte.

Loe siit pikemalt Credit24 tarbimislaenu kohta.

8. Moneyzen: Tarbimislaen, mida pole kõige kergem saada

Moneyzen pakub laenu 18 – 73-aastastele inimestele. Moneyzeni halb külg? Minimaalne laenuperiood on pikk (1 aasta). Lühema laenuperioodiga on see pluss, et intressi arvestatakse lühemalt laenuperioodilt ja seega – tarbimislaen tuleb soodsam.

Loe siit pikemalt Moneyzen tarbimislaenu kohta.

9. Smsraha: Tarbimislaen on soodsaim Smsraha laen

Smsraha pakub erinevaid laenusid, aga oluline erinevus seisneb selles, et Smsraha tarbimislaen on kõige parema intressiga ja kõige soodsam nendest. Näiteks, Smsraha tarbimislaen on intressiga alates 17,9%. Swedbanki tarbimislaen on alates 15% intressiga, aga Smsraha tarbimislaenu saab kiiremini kätte ning seda on lihtsam taotleda kui Swedbanki laenu.

Loe siit pikemalt Smsraha tarbimislaenu kohta.

10. Laen.ee: Kulukam, kergem saada

Laen.ee tarbimislaen on kulukam ja kallim, kui eespool mainitud tarbimislaenud, kuid seda laenu on sellevõrra kergem saada. Laen.ee tarbimislaenu taotlemiseks ja saamiseks peate olema vähemalt 21-aastane. 

Loe siit pikemalt Laen.ee tarbimislaenu kohta.

Tarbimislaen ilma tagatiseta

KOHTTARBIMISLAENSUMMAINTRESSLAENUPERIOODVANUSEPIIRANGHINNANG
1

BIGBANK

500 – 25 000€al 9,9%6 – 120 kuudAl 20★★★★
2

ERAHOIUS

1000 – 15 000€al 9,9%12 – 60 kuudAl 18★★★★
3

INBANK

300 – 10 000€al 10,9%6 – 72 kuudAl 21★★★★
4

TF BANK

500 – 20 000€al 9,9%12 – 84 kuudAl 22★★★★
5

OMARAHA

50 – 2000€al 12%1 – 48 kuudAl 21★★★★
6

COOP PANK

300 – 15 000€al 8,9%6 – 72 kuudAl 21★★★★
7

CREDIT24

50 – 10 000€al 20%3 – 60 kuudAl 18★★★★
8

MONEYZEN

500 – 10 000€al 13%12 – 84 kuudAl 18★★★
9

SMSRAHA

500 – 7500€al 17,9%3 – 60 kuudAl 18★★★
10

LAEN.EE

500 – 7500€al 17,9%3 – 60 kuudAl 18★★★

Tarbimislaenud - korduma kippuvad küsimused (KKK)

  • Millised tarbimislaene saab nädalavahetusel ja riigipühadel?

Tarbimislaenud, mida saab nädalavahetusel, on Bondora, Omaraha, Credit24. Reeglina, need laenuandjad, kes maksavad laene välja nädalavahetusel, teevad ka nädalasiseselt kõige tihedamini väljamakseid.

  • Kuidas saada soodne tarbimislaen?

Laenu võttes lähevad reeglina intressitasud kalliks maksma. Teine laenu kulukust mõjutav tegur on lepingutasu. Laenulepingutasude kohta loe pikemalt laenulepingu tasu lehelt.

Võtke tarbimislaen lühema perioodi peale, siis maksate vähem intressitasusid. Lisaks, põhiline soodustus, mida tarbimislaenudele tehakse, on lepingutasu puudumine. Kui mõnel laenuandjal on kampaania raames soodustused, siis saate seda siit lehelt teada.

  • Millised on tarbimislaenudele spetsialiseerunud laenuandjad ja pangad?

Kõik siin lehel olevad laenuandjad on spetsialiseerunud tagatiseta laenudele ehk tarbimislaenudele.

  • Mis siis saab, kui ma ei suuda tarbimislaenu tagasi maksta?

Kui Teil tekib probleeme tarbimislaenu tagasi maksmisega, siis saate võtta maksepuhkust. Maksepuhkuse hinnad ja pikkused on kirjas maksepuhkuse lehel.

SOODSAIM KIIRLAEN

SOODSAIM VÄIKELAEN

Iga laen on finantskohustus! Enne laenamist veendu, et suudad laenu õigel ajal tagasi maksta. Levinumad küsimused koos vastustega leiad: KKK.