Laen Maksehäirega

Kuidas saada laenu, kui on maksehäireid?

Picture of UUENDATUD 16. JUUNI 2024
UUENDATUD 16. JUUNI 2024

Christopher Tammet. Xlaen.ee looja, jurist.

laen kehtiva maksehäirega

Kui Teil on maksehäireid, aga soovite siiski saada laenu, on Teil kolm võimalust laenu saamiseks. Nimelt, laen kehtiva maksehäirega on võimalik, kui:

Laenuandjaid, ja seda mis tingimustel kellegile laenu antakse, vaadake kiirlaen lehelt. Kiirlaenude lehel on välja toodud, mis hinnaklassi erinevad laenud jäävad ja mis tüüpi laenud võivad sobida just Teile, sest erinevad laenuandjad spetsialiseeruvad erinevale klientuurile.

Viimane võimalus, kuidas saada laenu maksehäirega, on mõnevõrra vastuoluline. Nimelt, mõnikord inimesed teavad, et neil võib tekkida (või tekib) lähitulevikus maksehäire. Seega, et saada laenu ja et maksehäire poleks laenu saamise takistuseks, nad taotlevad laenu enne maksehäire tekkimist. Sellisel juhul laenuandja ei ole teadlik, et isikul on maksehäire ning laen väljastatakse. Krediidiinfosse ei teki maksehäire päeva pealt, seega on mänguruumi.

Me ei soovita eelmainitud viisil laenu taotleda, sest on olemas mõjuv põhjus, miks laenuandjad maksehäirega inimesele laenu anda ei soovi. Teisalt, see leht räägib süvitsi maksehäirest ja maksehäirega laenu saamisest. Seega, pidasime vajalikuks välja tuua kõik võimalused, kuidas Te maksehäirega laenu saada võiksite.

Tasub meeles pidada, et seadus ei luba maksehäirega inimesele laenu anda ning laenuandjate üle teostatakse kontrolli, et nad maksehäirega inimesele laenu ei annaks. See, kas nad sellisest reeglist kinni peavad, on juba iga laenuandja sisepoliitika küsimus.

Siit lehelt saate informatsiooni, mis on maksehäire ning milline laen maksehäirega inimesele sobib. Etteruttavalt või öelda, et maksehäired aeguvad ning ei tasu kaotada lootust, et laenu saada.

Maksehäirega inimesed on osa laenuandjate klientuurist ning päeva lõpuks on laenuandjate suurim eesmärk uusi kliente saada ja laene väljastada (võib-olla ka maksehäirega isikutele).

Enne maksehäirega laenu võtmist tuleks kasutada võimalust refinantseerida oma laenud ja võlad. 

Mis on maksehäire?

Maksehäire on avalik kanne maksehäireregistris, mis koosneb neljast osast:

1. eraisik (tarbija) või ettevõte on jäänud võlgu (kohustust rikkunud),
2. möödas on vähemalt 45 päeva alates maksetähtpäevale järgnevast päevast,
3. eelmainitud isik (tarbija või ettevõte) pole vaidlustanud võlgu jäämist ning
4. võlgu oldav summa on (koos intresside ja viivistega) vähemalt 30€ suurune.

Kui need neli eeldust pole samaaegselt täidetud, ei saa isikut kanda maksehäireregistrisse. Ehk kui keegi ähvardab Teid maksehäireregistrisse lisamisega (tihtipeale ähvardatakse), siis kontrollige üle, kas eeldused on täidetud ja kas nad saavad Teid lisada.

Maksehäired liigituvad avatud ja suletud maksehäireks. Avatud maksehäire on siis, kui maksehäireregistris on tasumata võlgnevus.

Suletud maksehäire on tasutud võlgnevus. Ehk jäite võlgu, Teid kanti maksehäireregistrisse, Te tasusite võla ära ning nüüd on tegu suletud maksehäirega. Sellisel juhul on Teil eeldused olemas, et maksehäirega laenu saada.

Reeglina tähendab maksehäire olemasolu seda, et Teile lihtsalt ei anta laenu. Kui Teile ei anta laenu, siis leiate siit lisainfot. 

NB! Kui Teil on suletud maksehäire, siis reeglina saab kiirlaenu. Väikelaenu ei pruugi saada. Et saada väikelaenu suletud maksehäirega, peab olema möödunud maksehäire likvideerimisest (suletud maksehäire) teatud aeg. Sellest pikemalt juttu all pool.

Kui kaua maksehäire kestab?

Maksehäire kestab ettevõtte puhul 7 aastat ja eraisiku puhul 3 aastat.

Täpsemalt öeldes, ettevõtte maksehäire on avalik 7 aastat pärast võlgnevuse tasumist ja eraisiku maksehäire on avalik 3 aastat pärast võlgnevuse tasumist. Muide, pankadele on eraisiku maksehäire nähtav 5 aastat pärast võlgnevuse tasumist. Seega, pankade jaoks on üsna tähtis, mis Teie kohta on kirjas maksehäireregistris.

Kui isiku kohta on mitu maksehäiret, siis kuvatakse maksehäire alguseks kuupäev, mis järgnes esimesele tasumata maksetähtpäevale.

Millal maksehäire aegub, kui ei tasu võlgnevust ära?

Ettevõtte maksehäire ei aegu kunagi ning jääb avalikuks maksehäireregistris.

Eraisiku (tarbija) maksehäire aegub 13 aastat pärast võlgnevuse sisestamist ning see kustutatakse registrist.

Millest tekivad maksehäired?

Maksehäire tekib, kui inimene rikub oma (lepingulisi) kohustusi ja jääb võlgu. Võlgu jäämisest saate pikemalt lugeda vajutades siia.

Enimlevinud maksehäirete tekitajad eraisikutel on:

  • Trahvid
  • Laenud
  • Järelmaks
  • Sideteenused (telekommunikatsioon)

Keskmine maksehäire summa Eestis elavatel inimestel on 1000€. Muide, piirkonnati erineb, kui suur maksehäire kellegil on.

Laen maksehäirega - kes pakub?

Esiteks olgu öeldud, et avatud maksehäirega ei saa laenu, sest vastutustundliku laenamise põhimõttest lähtuvalt peavad laenuandjad kontrollima laenutaotleja tausta ja veenduma, kas laenutaotleja on sobiv isik laenu võtmiseks.

Avatud maksehäire on konkreetne põhjus, miks laenutaotleja ei ole sobiv isik laenu saama ja seega laenuandjad ei anna laenu. Nii lihtsalt näeb Euroopa Liidu õigus ette, mis dikteerib Eesti siseriiklikku seadusandlust ja mida Eesti laenuandjad peavad järgima.

Seega tuleks vana võlgnevus tasuda ning siis laenu taotleda. Kui Teil on suletud maksehäire, tasusite võlgnevuse ära, aga maksehäire märge on jätkuvalt üleval, siis on Teil märksa suurem võimalus laenu saada. Mõned laenuandjad annavad Teile suletud maksehäirega laenu ja mõned ei anna.

Kuidas siis saab laenu maksehäirega ja kes pakuvad maksehäirega laenu?

Reeglina saab laenu, kui on möödunud 6 kuud maksehäire likvideerimisest. Nipp seisneb selles, et tuleb maksehäire likvideerida, 6 kuud elada ilma võlgnevusteta ning siis tasub laenu taotleda.

Sellisel juhul on reaalsem saada laenu kiirlaenupakkujatelt, kui pankadelt, kes väikelaene pakuvad.

Järgmisena laenuandjad, kellelt tasub proovida maksehäirega laenu saamist.

Laenud Maksehäirega

1. Monefit: Laen maksehäirega inimesele (kerge saada)

Laenuperiood: 6 – 54 kuud
Laenu suurus: 50 – 3000 €
Lepingutasu: Puudub
Laenuintress: Al 30%

Tagatis: Puudub

Kui Teid huvitab laen maksehäirega inimesele, siis esimesena tasuks proovida laenata Monefitist. Miks? Sest nad kuuluvad rahvusvahelisse Creditstar gruppi ning teevad eripakkumisi. Eelnimetatud gruppi kuuluvad Eestis ka Smslaen ja Creditstar. Nendelt laenuandjatelt tasub proovida maksehäirega laenu saamist, sest nad annavad laenu kergemini kui muud laenuandjad. 

Lisaks, Monefit on maksehäirega inimesele ka sellest aspektist hea laenuandja, et nad pakuvad väiksemas summas laene. Kui Teil on maksehäire, siis on soovitatav laenata väiksem summa, sest väiksemas summas laene saab kergemini.

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Monefiti esimeseks.

2. Credit24: Kiirlaen maksehäirega

Laenuperiood: 6 – 36 kuud
Laenu suurus: 50 – 10 000€
Lepingutasu: 40€
Laenuintress: Al 20%

Tagatis: Puudub

Credit24 laenutaotlus on üsna lühike ja arusaadav võrreldes mõne teise laenupakkujaga. Laenu saab kätte 15 minutiga (sama ka Monefiti puhul). Kui laenata soovib maksehäirega inimene, siis Credit24 on soodsam kui Monefit, aga Monefitist saate palju suurema tõenäosusega laenu. Credit24 ei anna laenu nii kergelt kui Monefit. Sellepärast tõstsime Monefiti ettepoole Credit24-st.

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Credit24 teiseks.

3. Smsmoney: Kiirlaen maksehäirega

Laenuperiood: 1 – 36 kuud
Laenu suurus: 200 – 1000 €
Lepingutasu: Puudub
Laenuintress: Al 40%

Tagatis: Puudub

SMSmoney on üks suuremaid tarbimislaenude väljastajaid Eestis. Tihtipeale tehakse eriapkkumisi ja soodustusi, mille raames võib proovida isegi maksehäirega kiirlaenu saamist. 

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Smsmoney kolmandaks.

4. Creditstar: Kulukas laen (kerge saada)

Laenuperiood: 1 – 36 kuud
Laenu suurus: 50 – 5000 €
Lepingutasu: Puudub
Laenuintress: Al 40%

Tagatis: Puudub

Creditstar on vanim kiirlaenupakkuja Eestis. Laenude väljastamisega alustati 2006. aastal. Ka Smslaen kuulub Creditstari alla. Kuna Creditstar on kaua kiirlaene pakkunud ning neil on pikaajaline kogemus laenutaotlejatega (kellel võib maksehäire olla), siis seega tasub proovida Creditstarist laenata.

Igaks juhuks mainin ära, et kui te pole varem Creditstarist laenanud, siis peate end esmalt postkontoris tuvastama. Ülejäänud laenud, mis siin lehel on, saab taotleda otse internetist. Postkontorisse minema ei pea.

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Creditstari neljandaks.

5. Ferratum: Laen mida kergelt väljastatakse

Laenuperiood: 1–99 kuud
Laenu suurus: 100 – 3000€
Lepingutasu: Puudub
Laenuintress: Al 49%

Tagatis: Puudub

Ferratumil on selline laen, mida võrdlemisi kergelt väljastatakse. Selle arvelt, et laenu kergemini väljastatakse on muidugi intress kõrgem. Seega, kui Teil on maksehäireid ja soovite maksehäirega laenu saada, tasub proovida Ferratumist laenamist. 

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Ferratumi viiendaks.

Laenud Maksehäirega (Tabel)

KOHTLAENSUMMALAENUPERIOODINTRESSVANUSHINNANG
1

CREDIT24

50-5000€3-60 KuudAl 20%Alates 18★★★★★
2

MONEFIT

50-10000€3-60 KuudAl 30%Alates 18★★★★★
3

SMSMONEY

200-1000€1-36 KuudAl 40%Alates 18★★★
4

CREDITSTAR

50-5000€1-36 KuudAl 40%Alates 18★★★
5

FERRATUM

100-5000€1-99 KuudAl 49%Alates 19★★

Nutiseadmes tõmba tabelit vasakule.
Märkus: Monefit ja Ferratum annavad kõige suurema tõenäosusega laenu maksehäirega inimesele.

Kuidas seadus reguleerib maksehäirega laenu andmist?

Maksehäirega laenu saamine on väga rangelt reguleeritud nii Euroopa Liidu (EL) kui ka Eesti tasemel. Täpsemalt öeldes, seda reguleerivad EL-i tarbijakrediididirektiivid ning Eesti siseriiklikud seadused.

Põhimõtteliselt Eestis tuleb seadused luua EL-i direktiivide näitel ehk Eesti seadused peavad võtma arvesse seda, mida EL ette dikteerib (tere tulemast Euroopa Liitu).

Eelmainitud õigusaktide mõte on põhimõtteliselt see, et laenutaotlejat tuleb väga pingsalt hinnata sellest askpektist, kas talle tasub laenu anda ja eriti – kas laenutaotleja on võimeline laenu tagasi maksma. Mida see tähendab minu jaoks? 

Esiteks, laenuandja hindab hindab Teie krediidivõimet – neil on selline kohustus tulenevalt seadusest. 

Teiseks, kui laenuandja leiab, et Te olete võimeline laenu tagasi maksma, siis peaksite saama laenu. Eelmainitud käib kõigi laenude kohta, vahet pole kas selleks on kiirlaen või väikelaen, tagatisega laen või tagatiseta laen. Mis on nende laenude erinevus?

Kolmandaks, Teil võib maksehäire olla, aga kui suudate ära põhjendada, et maksate laenu tagasi ning et Te ei ole risk laenuandja jaoks, siis võitegi saada maksehäirega laenu.

Miks lisatakse inimesi maksehäireregistrisse?

Nagu öeldakse: Võlg on võõra oma. Maksehäireregistrisse lisatakse inimesi, sest see suurendab võimalust võlg kiiremini tagasi saada. Kuigi on küsitav, kas inimesi peaks häbistama maksehäireregistrisse lisamisega. Teine lugu on aga ettevõtetega.

Ettevõtete puhul on maksehäireregistrisse lisamine isegi üsna positiivne, sest keegi ei taha koostööd teha firmaga, kes arveid ei tasu ja kelles ei saa kindel olla. Kuna ettevõtetest sõltuvad paljud inimesed, on hea teada, kes Su lepingupartner on.

Kas Teil on maksehäireid saate kontrollida siit: minu maksehäired.

Iga laen on finantskohustus! Enne laenamist veendu, et suudad laenu õigel ajal tagasi maksta. Levinumad küsimused koos vastustega leiad: KKK.