Erahoius

Kas tasub võtta Erahoiuse tarbimislaen või refinantseerimislaen?

Picture of UUENDATUD 2. JAANUAR 2024
UUENDATUD 2. JAANUAR 2024

Kirjutas Christopher Tammet, Xlaen looja, jurist.

Erahoius on hoiu-laenuühistu, kelle laenude valikus on tarbimislaen, refinantseerimislaen ja hüpoteeklaen. Laenude intressid on erinevad. Tarbimislaenu intress on alates 9,9%, refinantseerimislaenu intress on alates 7% ja hüpoteeklaenu intress on samuti alates 7%.

Milline laen neist sobib Teile ja kas üldse võtta Erahoiuse käest laenu? Nendele küsimustele järgmisena keskendumegi. Toome välja ka teised tarbimislaenud, mida võib kaaluda, kui soovite ilma tagatiseta laenu võtta. 

Erahoius

Erahoiuse laenud

Erahoiuse käest on võimalik laenu võtta (tagatisega ja ilma tagatiseta laenud) ning pakuvad võimalust hoiustada raha ja teenida tulu hoiustega. Meid huvitavad kõige rohkem laenud ja seega keskendume Erahoiuse laenudele.

Milliseid laenud täpsemalt Erahoiusel on? Tagatisega laenudest pakutakse laenude refinantseerimist (refinantseerimislaen) ja hüpoteeklaenu.

Ilma tagatiseta laenudest on valikus tarbimislaen, mis on tavaline väikelaen väiksemate ja keskmiste ostude finantseerimiseks. Näiteks kodutehnika või auto ostmine, remondi tegemine, reisile minek jms.

Erahoiuse laenud on järgmiste tingimustega.

Hüpoteeklaen:

 • Laenusumma: 1000-500 000 €
 • Laenuperiood: Kuni 20 aastat
 • Intress: Alates 7%
 • Tagatis: Jah

Refinantseerimislaen:

 • Intress: Alates 7%
 • Tagatis: Jah

Tarbimislaen:

 • Laenusumma: 1000-15 000 €
 • Laenuperiood: 1-5 aastat
 • Intress: alates 9,9%
 • Tagatis: Puudub

Miks refinantseerimislaen ja hüpoteeklaen on madalama intressiga kui tarbimislaen? Põhjus peitub selles, et hüpoteeklaen ja refinantseerimine on tagatisega laenud. Tarbimislaen on ilma tagatiseta, seega risk on suurem (et laenu tagasi ei maksta) ja intress natukene kõrgem.

Millised nõuded on laenutaotlejale Erahoiuse käest laenamiseks?

Erahoius esitab laenutaotlejale järgmised nõuded laenu saamiseks.

 • Laenutaotleja on vähemalt 18-aastane
 • Laenutaotlejal on regulaarne sissetulek
 • Laenutaotlejal on isikut tõendav dokument (pass või ID-kaart)
 • Laenutaotleja on valmis esitama pangakonto väljavõtet

Tegu on üldlevinud nõutega, mida küsivad kõik laenupakkujad. Ainuke erinevus on vanusepiir – mõne teise laenuandja jaoks on minimaalseks vanusepiiriks 21-aastat.

Erahoius (head omadused)

 • 1. Madala intressiga laen (tarbimislaen alates 9,9%)

Kui soovid laenu võtta, siis üks tähtsamaid aspekte, mida hinnata ja võrrelda, on laenu intressimäär. Laenu intressimäär näitab, kui palju maksab sinu jaoks konkreetne laen, sest intress tähendabki tasu raha kasutamise eest.

Erahoiuse tarbimislaen on intressiga (alates) 9,9%, mis on Eesti tarbimislaenude turul soodsamate intresside hulgas. Kui soovid Erahoiust võrrelda teiste pankadega, siis minimaalsed intressimäärad on sellised:

 • SEB Pank: Alates 7%
 • Bigbank: Alates 7,9%
 • Coop Pank: Alates 8,9%
 • Inbank: Alates 8,9%
 • Erahoius: Alates 9,9%
 • Swedbank: Alates 15%
 • Luminor Pank: Alates 15%
 • LHV Pank: Alates 15,9%
Sisuliselt pankade pakutava tarbimislaenu intressid jäävadki Eestis 7-15% kanti. Võrdluseks näiteks kiirlaenud, mille intressid on 15-45% kandis. Ja võrdluseks ka järelmaksuga ostmine, mille puhul intress on 15-25% kandis.

Seega, Erahoiuse intressimäär 9,9% on igati madal intress Eesti tagatiseta laenude turul.

 • 2. Madal krediidi kulukuse määr 

Krediidi kulukuse määr (KKM) näitab koondlikult, kui kallis laen on. Näiteks lepingutasu tuleb intressile juurde, kui tarbimislaenu võtad. Seega laenu kulukust hinnates ei tasu ainult intressi vaadata, vaid parema ülevaatse saamiseks tuleb vaadata krediidi kulukuse määra.

Erahoiuse tarbimislaen on näidistingimustel intressiga 9,9%, millele lisandub lepingutasu 90 € ja seega tuleb kokkuvõtlikult krediidi kulukuse määraks 12,85%. Selline krediidi kulukuse määr on väga soodne. Võrdluseks järelmaksuga ostmine, mille puhul on keskmine krediidi kulukuse määr 30%.

 • 3. Vajadusel saab taotleda laenude refinantseerimist

Kui Teil on finantstooteid (laenud, liisingud, järelmaksud), mille tasumisega olete hätta jäänud või hätta jäämas, siis saate kasutada laenude refinantseerimise võimalust. 

Laenude refinantseerimine (öeldakse ka lihtsalt refinantseerimine) on võimalus võtta spetsiaalne laen (refinantseerimislaen), mis on madala intressi ja krediidikuluga ning annab võimaluse maksta tagasi muud finantstooted. Lisainfot refinantseerimise kohta saad kõrval asuvast tulbast Laenude Refinantseerimine.

Erahoius halvad omadused

 • 1. Minimaalne laenusumma on kõrge (alates 1000 eurot)

Eestis võetakse tavaliselt tarbimislaene summas 800 eurot, mis jääb alla 1000 euro. Seega, kui teil on soov väiksemas summas laenu võtta, siis jääb Erahoius ära, sest nemad laenavad alates tuhandest eurost.

 • 2. Pikk laenuperiood (alates 12 kuud)

Laenu võttes tuleb pöörata ka tähelepaenu laenuperioodi pikkusele, sest mida lühem on laenuperiood, seda soodsam on laen. Ja vastupidi, mida pikem on laenuperiood, seda rohkem maksate intressitasusid ja seda kulukam on laen. 

Erahoiuse tarbimislaenu võttes on minimaalseks perioodiks 1 aasta. Seega, kas võtta Erahoiuse laenu sõltub sellest, kui pikaks ajaks oli teil plaanis laenu võtta. Kui hindate ainult laenu intressi ja krediidi kulukuse määra, siis on Erahoius soodne, aga pöörake tähelepaenu ka laenuperioodi pikkusele.

Erahoius (kokkuvõte)

Erahoiuse Plussid

Erahoiuse Miinused

Erahoius Kontakt (Tallinn)

Erahoius Kontakt (Tartu)

Kas võtta laen Erahoiuse käest?

Ilmtingimata ei pea võtma laenu Erahoiuse käest, aga kuna nende laenud on mõistliku intressiga ja igati võrreldavad teiste soodsamate laenudega, mida Eestis pakutakse, siis tasub kindlasti kaaluda Erahoiuse käest laenamist.

Eriti tooks esile Erahoiuse tarbimislaenu, mis on ilma tagatiseta laen. Intressimäär on 9,9% ja krediidi kulukuse määraks võib saada 12-13%, mis on tõsiselt võetav ja väga soodne. Kui olete järelmaksuga ostnud asju, siis on krediidi kulukuse määr 30% kandis, seega saate võrdlusmomendi.

Tulles tagasi küsimuse juurde, kas võtta tarbimislaen Erahoiuse käest? See sõltub laenuperioodi pikkusest. Kui ainult intressi ja krediidi kulukuse määra vaadata, siis on Erahoius igati soodne tarbimislaen. Kindlasti soodsamate tagatiseta laenude hulgas Eestis. 

Kui aga soovite laenu võtta lühikeseks perioodiks (alla 1 aasta), siis jääb Erahoiuse variant ära, sest nende laenuperiood on alates ühest aastast.

Lisaks kui soovite väiksemas summas laenu (400-800 €), siis jääb samuti Erahoiuse käest laenamine ära, sest nende pakutav minimaalne summa on alates 1000 eurot. Seega, kaaluge oma vajadusi laenusumma ja -perioodi aspektidest ning otsustage selle pinnalt, kas laenata Erahoiuse käest.

Iga laen on finantskohustus! Enne laenamist veendu, et suudad laenu õigel ajal tagasi maksta. Levinumad küsimused koos vastustega leiad: KKK.